A sertéstenyésztés fontos ágazata az élelmiszeriparnak. A sertéshús, a bőr és a sertészsír értékes nyersanyagok, amelyeket az élelmiszeriparban és más iparágakban (ruha, cipő, bőr, stb.) használnak fel.
A tenyésztés azonban számos problémával és elkerülhető betegséggel járhat. A leggyakoribb problémák és betegségek közé tartozik:
A tartási és takarmányozási anomáliák
A sertés megfelelő tartási és takarmányozási körülményeket igényelnek, hogy egészségesek maradjanak és gazdaságos termékelőállítás folytathassunk. A nem megfelelő tartási és takarmányozási körülmények számos problémát okozhatnak, például:
- A lábszerkezeti problémák
- A bőrproblémák
- A tápanyagellátási hiányosságok
- A stressz
A betegségek
A sertések számos betegségnek lehetnek kitéve, amelyek közül néhány bejelentési kötelezettség alá tartozó, járványos betegség, amely jelentős veszteségeket okozhat az állományokban. A leggyakoribb sertésbetegségek közé tartozik:
- A Salmonella spp. baktériumok által okozott fertőzések, amelyek a sertéshús és az ebből előállított termékek közvetítésével az emberekre is veszélyesek lehetnek.
- A vírusok által okozott fertőzések, mint például a sertésinfluenza, a sertésorbánc, a sertéspestis és a sertés-Leptospirozis.
- A protozoák által okozott fertőzések, mint például a Kokcidiózis.
- A gombák által okozott fertőzések, mint például a Candida és az Aspergilla sp.
- A paraziták által okozott fertőzések, mint például a kullancsok és bél-, ill. tüdőférgek.
Az állatjóllét
A sertések igényesek a tartási körülményekre, amiknek komfortos körülményeket kell biztosítani ahhoz, hogy gazdaságosan termeljenek. A tartástechnológiai hiányosságok számos egészségügyi problémát okozhatnak, például:
- A stressz
- A viselkedési problémák (kannibalizmus)
- Az immunrendszer gyengülése
A sertéstenyésztéssel kapcsolatos problémák és betegségek megelőzése
A betegségek megelőzése érdekében a tenyésztőknek a következő intézkedéseket kell betartnaiuk:
A tartási és takarmányozási körülmények javítása
A sertéseknek komfortos tartási és takarmányozási körülményeket kell biztosítani ahhoz, hogy egészségesek maradjanak és a termelés gazdaságos legyen. A sertéseknek korcsoport és ivar szerint különböző alapterület igényük van, a könnyen tisztán tartható, száraz, de nem túl világos helyet kedvelik. A takarmány korcsoportonként és ivar szerint optimális összetételű kell legyen, amit minőségileg kifogástalan alapanyagokból kell összeállítani.
A betegségek elleni védekezés
A sertéseket meg kell védeni a fertőző és szervi jellegű betegségektől. A tenyészállományt az állategészségügyi előírásoknak megfelelően kell vakcinázni. Az állattartó épületeket rendszeresen kell fertőtleníteni, hogy megakadályozzák a betegségek terjedését. Ezt segíti elő az egyes korcsoportok egyszerre be- és kitelepítése adott épületből, ami után a száraz és nedves fertőtlenítés elvégezhető, majd az újabb csoport betelepíthető.
Az állatjóllét biztosítása
A sertésnek megfelelő állatjólléti körülményeket kell biztosítani. csoportos tartásnál is elegendő helyet kell biztosítani egyedenként, hogy mozoghassanak és a társas kapcsolatokat, ill. a szociális rangsort minimális stressz mellett kialakíthassák. Csoportosítás, elszállítás során kíméletesen kell mozgatni, terelni a sertéseket, mert stresszérzékenyek, ami számos további probléma forrása lehet, pl. kannibalizmus, elvetélés, húsminőségi érték romlása.
A sertéstartással és tenyésztéssel kapcsolatos problémák és betegségek megelőzésével a tenyésztők javíthatják az állományok egészségét és termelékenységét, valamint javíthatják a gazdaságosságot.